Alergia jest przyczyną wielu dolegliwości, które mogą powodować nie tylko utrudnienie codziennego funkcjonowania, ale i spowodować realne zagrożenie życia. Alergicy są wręcz zmuszeni do stosowania leków antyhistaminowych, które pozwalają im uporać się z występującymi objawami. Czy feksofenadyna jest skutecznym środkiem antyalergicznym?
O alergii i histaminie
Alergię należy definiować jako stan nadmiernej wrażliwości układu odpornościowego na działanie konkretnego bodźca, który w normalnych warunkach nie jest niebezpieczny. Rozpoczęcie reakcji uczuleniowej skutkuje gwałtownym i intensywnym wydzielaniem histaminy z bazofili i komórek tucznych. Oddziaływanie histaminy na receptory prowadzi do wyzwolenia szeregu symptomów, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Alergenami mogą być rozmaite czynniki:
- pyłki roślinne
- kurz i roztocze
- zwierzęca sierść
- zimne powietrze
- stres i gwałtowne emocje
- intensywny wysiłek fizyczny
- substancje chemiczne np. kosmetyki
- dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza
- niektóre produkty spożywcze (np. mleko, orzechy, soja)
Przykładowymi chorobami alergicznymi są atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa (katar sienny) czy alergia kontaktowa.
Jeżeli chodzi o histaminę, to stanowi ona produkt przemian jednego z podstawowych aminokwasów – L-histydyny. Nieaktywna forma histaminy jest magazynowana we wspomnianych komórkach tucznych i bazofilach, a pod wpływem reakcji uczuleniowej dochodzi do jej uwolnienia i aktywacji. Wówczas oddziałuje na receptory histaminowe (H1 – H4), które są zlokalizowane w różnych strukturach organizmu m.in. w układzie oddechowym, skórze, przewodzie pokarmowym czy systemie nerwowym. Pobudzenie receptorów histaminowych prowadzi do wyzwolenia typowych objawów alergicznych:
- skurczu oskrzeli
- przyśpieszenie tętna i spadek ciśnienia
- wzmożenie produkcji soków żołądkowych
- zmian skórnych (obrzęk, wysypka, świąd)
- nadmierne łzawienie i zapalenie spojówek
- napadowe kichanie z rzadkim, białym katarem
Feksofenadyna – wyjątkowy lek antyhistaminowy
Leki zawierające feksofenadynę stanowią świetną alternatywę dla preparatów antyhistaminowych I generacji. Feksofenadyna podobnie jak poprzednicy przyczynia się do blokowania receptorów histaminowych, co umożliwia złagodzenie reakcji uczuleniowej i ograniczenie występowania niedogodnych dolegliwości. Jednak jej największą zaletą jest selektywne działanie – oznacza to, że podanie leku nie oddziałuje na inne receptory i nie powoduje działań niepożądanych.
Skutki uboczne występujące wskutek stosowania leków antyhistaminowych I generacji to:
- wzmożona senność
- pogorszenie pamięci i skupienia
- osłabienie zdolności psychomotorycznych
- spowolnienie i spadek koordynacji ruchowej
Feksofenadyna ma jednak jeszcze kilka dodatkowych atutów, które można potraktować jako przewagę nad innymi lekami antyhistaminowymi I i II generacji. Mowa tu między innymi o:
- szybkim czasie działania i wysokim tempie uzyskania pożądanej redukcji objawów
- długotrwałym utrzymywaniu się efektu leczniczego – blisko dobę od momentu podania
- bezpieczeństwo stosowania i brak konieczności specjalnego dostosowywania dawki leku u osób z grupy podwyższonego ryzyka (np. seniorzy, choroby wątroby)
Bibliografia:
- Sybilski AJ. „Feksofenadyna-przegląd literatury w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa.” Alergoprofil 2021, 17(4): 24-30.
- Narbutt J. „Leki przeciwhistaminowe 2 generacji w praktyce codziennej.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 4(8): 351-359.
- Woźniak-Wakuluk M., Nowicki R. „Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry.” Forum Medycyny Rodzinnej 2008, 2(4): 298-301.