Kalendarz pylenia

Czym są alergeny pyłku roślin?

Ziarna pyłku definiuje się jako męskie gamety, które są wykorzystywane przez rośliny do procesu rozmnażania. Wielkość ziaren w przypadku roślin wiatropylnych waha się od 17 do blisko 60 mm. Aby pyłek został zaliczony do grona alergenów, musi odznaczać się charakterystycznymi cechami:

  • należy do rośliny wiatropylnej
  • charakteryzuje się niewielką masą
  • powstaje w bardzo dużych ilościach
  • pochodzi z rośliny powszechnie występującej na określonym terenie
  • występują w nim składniki, które powodują reakcję uczuleniową tj. prowokuje układ odpornościowy do nadprodukcji przeciwciał IgE

Komponenta antygenowa wyzwalająca odpowiedź immunologiczną jest głównym kryterium, aby zaliczyć konkretny pyłek do grona alergenów. 

Kalendarz pylenia – co i kiedy pyli?

Istotną informacją dla alergików jest fakt, że pod kątem okresu wegetacyjnego roślin Polska jest podzielona na cztery regiony – każda ze stref różni się poziomem ciepła, co determinuje tempo pylenia drzew i trawy. 

Bezpieczny czas dla osób uczulonych na pyłki roślin to okres od października do stycznia. W tych miesiącach rośliny są nieaktywne pod kątem wegetacyjnym, ale warto wspomnieć, że dominują inne czynniki uczuleniowe np. kurz, smog, pleśń, roztocza oraz zwierzęca sierść. Z kolei od lutego do końca września alergicy muszą mieć się na baczności. Poziom pyłków roślinnych w powietrzu jest niezwykle wysoki, co potęguje ryzyko występowania mocnych reakcji uczuleniowych i stanowi przyczynę prawdziwego dyskomfortu.