Leki przeciwalergiczne dla dzieci

Leki przeciwalergiczne dla dzieci

Problemy alergiczne dotyczą jednakowo dorosłych i dzieci. Czy stosowanie leków antyhistaminowych u najmłodszych pacjentów jest dobrym rozwiązaniem? Czym się kierować przed doborem odpowiedniego preparatu?

Czym jest alergia i jakie są jej objawy?

Alergia, zwana potocznie uczuleniem, to stan będący reakcją układu odpornościowego na działanie bodźca, który jest postrzegany za organizm za drażniący i uciążliwy (tzw. alergen). Czynnikami wyzwalającymi reakcje alergiczną może być tak naprawdę wszystko. Do najczęstszych alergenów zaliczamy:

  •     kurz
  •     roztocza
  •     zwierzęca sierść
  •     pyłki roślinne np. kwiaty, krzewy i drzewa
  •     niektóre składniki pokarmowe np. laktoza, gluten, orzechy, soja

Wyjątkową odmianą alergii jest tzw. alergia kontaktowa. W przeciwieństwie do typowego uczulenia wziewnego lub pokarmowego, w tym przypadku reakcja alergiczna następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem np. substancjami chemicznymi wchodzącymi w skład detergentów, niektórymi metalami, czy składnikami preparatów kosmetycznych.

Następstwa reakcji uczuleniowej są przyczynami mniej lub bardziej odczuwalnego dyskomfortu. Oddziaływanie alergenu na organizm prowadzi do rozwoju szeregu niekorzystnych objawów, które wskazują na wyzwolenie nadwrażliwości:

  •     łzawienie oczu
  •     ciekły i wodnisty katar
  •     uczucie pieczenia ciała
  •     zaczerwienienie skóry i wysypka
  •     obrzęk w obrębie twarzy i błon śluzowych
  •     niedogodności ze strony przewodu pokarmowego (np. wzdęcia, dolegliwości bólowe, biegunka)

Jak dobrać leki przeciwalergiczne dla dzieci?

Większość preparatów antyalergicznych dla dzieci jest dostępna w formie, która ułatwia rodzicom podanie leku. Zazwyczaj są to syropy, tabletki, kapsułki, tabletki musujące, krople, spraye lub kremy, które nie stwarzają najmniejszych problemów z dostarczeniem cennych składników aktywnych.

Leki przeciwhistaminowe mają za zadanie ograniczenie łączenia się histaminy z receptorami. Dzięki temu organizm nie doprowadzi do wyzwolenia stanów zapalnych i innych uciążliwych objawów, które stanowią reakcję obronną organizmu na działanie „szkodliwego” alergenu. Stosowanie leków przeciwalergicznych ma za zadanie wyciszyć wywołanie reakcji alergicznej, a także złagodzić występujące symptomy. Większość z nich jest dostępna wyłącznie na receptę, ale istnieją leki przeciwalergicznych dla dzieci dostępne bez recepty. W ich składzie można znaleźć np. dimetynden czy desloratadynę.

Dawkowanie leków przeciwhistaminowych jest ściśle uzależnione od wieku dziecka. Część preparatów o działaniu antyhistaminowym jest dozwolona dla pacjentów powyżej 12 roku życia (np. bilastyna, rupatadyna). Niejednokrotnie leki dla dorosłych mogą znaleźć zastosowanie u dziecka – wówczas poleca się zastosować znacznie mniejszą dawkę (np. ceteryzyna w ilości 2,5 mg sprawdzi się w przeciwdziałaniu alergii u dzieci w wieku od 2 do 5 lat). Ponadto lekarz powinien dokładnie zapoznać się z listą aktualnie stosowanych środków farmakologicznych, co pozwoli uniknąć ryzyka występowania niebezpiecznych interakcji.

Niektórzy lekarze rekomendują podawaniem dzieciom wapnia. Niejednokrotnie zastosowanie musujących tabletek z wapniem okazuje się skutecznym sposobem na doraźne złagodzenie występujących dolegliwości, zwłaszcza obrzęków, wysypek i zaczerwienienia. Na obecnym rynku dostępne są produkty o rozmaitych wariantach smakowych, co ma na celu ułatwienie spożycia przez młodego pacjenta.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68154,czy-leki-przeciwhistaminowe-sa-bezpieczne-dla-dziecka
  2. https://www.drmax.pl/mama-i-dziecko/zdrowie-dziecka/alergia
  3. https://www.recepta.pl/artykuly/leki-przeciwhistaminowe-rodzaje-generacji-zastosowanie