Keratoconus – czy to naprawdę choroba ogólnoustrojowa?
Keratoconus (KC) to choroba, która powoduje stopniowe ścieńczenie i uwypuklenie rogówki oka, prowadząc do nieregularnego astygmatyzmu i pogorszenia ostrości widzenia. Przez długi czas uważano, że dotyczy ona wyłącznie rogówki, jednak najnowsze badania sugerują coś zupełnie innego – keratoconus może być objawem ocznym choroby ogólnoustrojowej. Światowy Konsensus dotyczący Keratoconusa z 2015 roku uznał, że KC jest chorobą wieloczynnikową, obejmującą zaburzenia genetyczne, biochemiczne, biomechaniczne i środowiskowe. To sprawiło, że lekarze odeszli od tradycyjnego postrzegania KC jako wyłącznie „niezapalnej” degeneracji rogówki.
Badania wykazały, że keratoconus ma związek z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. U pacjentów z zespołem Downa występowanie KC jest nawet sześciokrotnie wyższe niż w populacji ogólnej. Chorobę powiązano również z różnymi schorzeniami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy zespół jelita drażliwego. Pacjenci z KC mają wyższe poziomy reaktywnych form tlenu i obniżoną aktywność enzymów antyoksydacyjnych nie tylko w rogówce, ale w całym organizmie. Ciekawe jest również to, że osoby z niedoborem witaminy D częściej cierpią na keratoconus, a jej suplementacja może stabilizować rozwój choroby.
Nowe spojrzenie na keratoconus jako chorobę ogólnoustrojową ma istotne znaczenie praktyczne. Pacjenci z KC powinni być rutynowo badani pod kątem chorób współistniejących, a leczenie powinno uwzględniać kontrolę stanu zapalnego w całym organizmie. Odkryto także związki między KC a innymi schorzeniami, takimi jak wypadanie zastawki mitralnej, zespół Ehlersa-Danlosa, a nawet niektórymi zaburzeniami psychiatrycznymi. Chociaż wiele z tych powiązań wymaga jeszcze potwierdzenia w dalszych badaniach, rosnące dowody wskazują, że keratoconus to nie tylko problem rogówki, ale manifestacja ogólnoustrojowej choroby, która może wymagać kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego.
- To nie tylko lokalna choroba rogówki, ale schorzenie ogólnoustrojowe
- Jest chorobą wieloczynnikową obejmującą zaburzenia genetyczne, biochemiczne i środowiskowe
- Występuje 6 razy częściej u osób z zespołem Downa
- Może współistnieć z chorobami zapalnymi (np. RZS, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
Podsumowanie
Keratoconus (KC) to schorzenie powodujące ścieńczenie i uwypuklenie rogówki oka, które według najnowszych badań ma charakter ogólnoustrojowy. Światowy Konsensus z 2015 roku określił KC jako chorobę wieloczynnikową, obejmującą zaburzenia genetyczne, biochemiczne i środowiskowe. Badania wykazały zwiększone występowanie KC u pacjentów z zespołem Downa oraz powiązania z chorobami zapalnymi. U chorych stwierdzono podwyższone poziomy reaktywnych form tlenu i obniżoną aktywność enzymów antyoksydacyjnych w całym organizmie, a także związek z niedoborem witaminy D. Nowe spojrzenie na KC jako chorobę ogólnoustrojową wymaga kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego, uwzględniającego kontrolę stanu zapalnego w całym organizmie.